bannery2020pocz

W naszym Dojo prowadzimy zajęcia KENDO, IAIDO i KYUDO.

Jak we wszyskich miejscach w których praktykuje się Sztuki Walki także i u nas obowiązuje pewien zestaw zachowań, inaczej etykieta (jap. reiho/reigi). Ich przestrzeganie to nie tylko pierwszy krok na Drodze (jap. do), ale też wyraz szacunku i uprzejmości wobec współćwiczących, nauczycieli jak i samej Drogi. Niektóre z tych reguł wynikające z jednej strony z japońskiego historycznego kontekstu, z drugiej zaś strony z potrzeb technicznych i zapewnienia ćwiczącym bezpieczeństwa, mogą być dla nas europejczyków na pierwszy rzut oka kłopotliwe, męczące czy nawet zbędne. Wspierają one jednak każdego z osobna jak i grupę w duchowym i fizycznym treningu. Jeśli będziemy podane niżej reguły traktować poważnie, będziemy mile widzianym gościem we wszystkich Dojo.

1. Pierwsza, podstawowa reguła dotyczy wchodzenia do i wychodznia z Dojo.
– nigdy nie wolno wchodzić do Dojo w zwykłym (cywilnym) obuwiu,
– wchodząc i opuszczając dojo należy się ukłonić w kierunku kamiza i do obecnych w dojo,
– w dojo należy pojawiać się punktualnie, tak aby po przebraniu się i przygotowaniu sali trening mógł zacząć się punktualnie. Jeśli spóźnimy się lub trening/seminarium musimy wcześniej opuścić należy się zameldować lub odmeldować u prowadzącego zajęcia. W każdym przypadku należy zadbać o to by nie burzyć koncentracji innych osób,
– jeśli spóźnimy się na rozgrzewkę należy zgłosić się do prowadzącego i poczekać aż wyrazi zgodę na dołączenie do pozostałych,
– trening a wraz z nim praca nad sobą zaczyna się w momencie wejścia do dojo.

2. Zgodnie z japońską tradycją zarówno przed jak i po treningu ukłonem w stronę kamiza wyraża się wdzięczność miejscu w którym się trenuje. Ceremonią tą kieruje nauczyciel lub prowadzący zajęcia.

3. Ubranie powinno być czyste i zadbane. Jeśli nie ćwiczymy w hakama i gi to powinno się ćwiczyć w niekrępujących ruchów spodniach i T-Shircie. Całą biżuterię (pierścionki, zegarki, kolczyki, branzoletki, naszyjniki) przed treningiem należy zdjąć.

4. Harmonia, koncentracja, szacunek, uprzejmość i uważność są, poza bezpieczeństwem, naczelnymi zasadami obowiązującymi w Dojo. Dojo powinno być wolne od nieporozumień tak wewnętrznych jak i międzyludzkich. Wszelkie hałasy np. spowodowane używaniem telefonów komórkowych są zabronione.

5. Przed, w trakcie i po treningu każdy powinien sprawdzać sprzęt którym ćwiczy. Wszelkie powstałe uszkodzenia należy natychmiast zgłosić prowadzącemu zajęcia. Uszkodzenia należy naprawiać we własnym zakresie. W razie wątpliości należy pytać prowadzącego zajęcia lub osoby o dłuższym stażu.

6. Przez cały trening (także w czasie rozgrzewki) należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych ćwiczących.

Poza ogólnymi zasadami przedstawionymi powyżej każda ze sztuk ma swoje specyficzne reguły które przedstwiane i omawiane są na zajęciach.

Teraz możesz zapoznać się z Regulaminem Uczestnictwa w Zajęciach, wydrukować, wypełnić i podpisać Kartę Osoby Ćwiczącej i przyjść na wybrane zajęcia.

Przygotowaliśmy też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – FAQ.

Do zobaczenia 🙂

TRENINGI

Treningi odbywają się na sali gimnastycznej przy ulicy Garbary 20. Wejście od ul. Garbary lub Marii Magdaleny.

KENDO
wtorki 18:30 - 20:30
czwartki 18:30 - 20:30
sobota (asa-geiko) 8:30-9:30

IAIDO
poniedziałki 18:30 - 20:00
środy 18:30 - 20:30

KYUDO
środy 18:30 - 20:30
piątki 18.00 - 20.30 Hala Sportowa LO Św. Marii Magdaleny

KONTAKT

STOWARZYSZENIE
TENGUKAI
ul. Grottgera 4a/17
60-757 Poznań

kendo@tengukai.pl
kyudo@tengukai.pl
iaido@tengukai.pl