Koncepcją kendo jest kształtowanie własnego charakteru poprzez stosowanie zasad związanych z mieczem (Kataną).
Cel praktykowania kendo
Celem praktykowania kendo jest:
kształtowanie umysłu i ciała,
doskonalenie silnego ducha,
a poprzez poprawny i surowy trening,
dążenie do czynienia postępów w sztuce Drogi Miecza,
poszanowanie dla ludzkiej uprzejmości i honoru,
obcowanie z innymi w duchu szczerości
oraz nieustanne dążenie do własnego doskonalenia.
U każdego zaowocuje to:
miłością do własnego kraju i społeczeństwa,
własnym wkładem w rozwój kultury
oraz wsparciem dla pokoju i dobrobytu między ludźmi.
Koncepcja kendo została ustalona w 1975r. przez Wszechjapońską Federację Kendo (All Japan Kendo Federation).
“Nauczanie Mentalności Kendo” i jego objaśnienie
(Znaczenie shinai)
W celu poprawnego przekazywania i rozwoju kendo, powinno czynić się starania aby uczyć odpowiedniego trzymania shinai zgodnie z zasadami związanymi z mieczem.
Kendo jest drogą, na której poprzez używanie shinai dąży się do shin-ki-ryoku-itchi (zjednoczenia umysłu, ducha i techniki) kształtując w ten sposób swój umysł (osbowość). „Miecz-shinai” powinien nie tylko być wymierzony w przeciwnika ale także w swoje ego. Dlatego też, głównym celem nauczania jest zachęcanie do zjednoczenia umysłu, ciała i shinai poprzez trenowanie w takiej dyscyplinie.
(Reiho – etykieta)
W trakcie nauki nacisk powinien być kładziony na etykietę, tak aby stymulować do poszanowania innych oraz kształtować poczucie godności i ludzkiego charakteru.
Nawet w trakcie współzawodnictwa do etykiety Kendo przywiązywane jest duże znaczenie. Dlatego też główny nacisk trzeba kłaść na objaśnianie zarówno ducha jak i form reiho (etykiety), tak aby praktykujący mógł wykształcić w sobie skromność i zrozumiał ideę koken-chiai (dążności do osiągnięcia wzajemnego zrozumienia i poprawy natury ludzkiej poprzez Kendo).
(Kendo na całe życie)
Podczas objaśniania zagadnień, uczniowie powinni być zachęcani do absolutnego dbania o swoje bezpieczeństwo i zdrowie oraz do poświęcania się rozwojowi swojego charakteru przez całe życie.
Kendo jest sposobem na życie, którego następujące po sobie pokolenia mogą uczyć się razem. Podstawowym zadaniem nauczania Kendo jest zachęcanie praktykantów do odkrywania i definiowania swojej życiowej drogi w technikach Kendo poprzez trening . W ten sposób praktykant będzie mógł wykształcić szersze spojrzenie na świat i korzystać z kultury Kendo w codziennym życiu poprzez wzmocnioną energię społeczną.
14 marzec 2007
Wszechjapońska Federacja Kendo
* tlumaczenie ‘Kendo Shido no Kokoro Gamae (Nauczanie Mentalności Kendo)’ i jego objaśnienie w japońskim duchu