Uchikomigeiko jest ćwiczeniem, w którym motodachi na bieżąco otwiera się przed kakarite, który z kolei tak szybko jak to możliwe i najdokładniej jak potrafi wykonuje atak*.
Czasami w trakcie ćwiczenia motodachi rozleniwia się lub zapomina o swojej roli i otwiera się jeszcze zanim kakarite wejdzie w odpowiedni dystans. To znacznie upraszcza kakarite jego zadanie i zaczyna on wchodzić w maai zbyt brawurowo i bez zwalniania. Niestety tworzy to fałszywe poczucie, że uchikomigeiko odbywa się płynnie.
Mówię „fałszywe”, ponieważ dla strategii kendo nie jest dobre lekkomyślne wchodzenie w dystans zakładając, że przeciwnik się otworzy. Nawet w trakcie ćwiczenia podstaw, cały czas powinniśmy rozwijać umiejętność rozpoznawania tego, co rzeczywiście działa.
Motodachi odgrywa tu bardzo ważną rolę. Przed otwarciem zawsze powinnien wymuszać na kakarite mocne seme. Jeśli kakarite to zignoruje motodachi powinien trzymać shinai w centrum i pozwolić ćwiczącemu wbiec na kensen (w zależności od doświadczenia obu trenujących, siła mukaezuki powinna być kontrolowana, tzn. motodachi w stopniu uczniowskim powinien jedynie dotknąć kakarite kensenem i zaraz wycofać shinai. Bardziej doświadczony motodachi może trzymać kensen i faktycznie zatrzymać kakarite w ataku, zakładająć oczywiście, że kakarite umie odpowiednio przyjąć mukaezuki). Będzie to sygnałem dla ćwiczącego, żeby być bardziej czujnym.
W uchikomigeiko chodzi właśnie o to, żeby znaleźć równowagę między brawurą, a czujnością. Kakarite nie wiedząc jak zareaguje motodachi, zaczyna od dobrego seme i jest gotów na dowolny atak. Poprawienie takiej ogólnej gotowości jest największą zaletą uchikomigeiko.
Pamiętaj: dla postronnego obserwatora uchikomigeiko powinno wyglądać bardzo płynnie, ale zarówno dla motodachi jak i kakarite powinno to być: 1) seme -> 2) otwarcie -> 3) rozpoznanie otwarcia i atak.
[*Notka: w Polsce trenujemy odmianę uchikomigeiko, gdzie ataki najpierw są z góry ustalane, tzn. kakarite wie, że będzie 2x men, 2x kote, 2x kote-men itd. – NS]
Autor: Ben Sheppard / Źródło: Shugo